Oscary (ang. Oscars lub Academy Awards), doroczne nagrody przyznawane przez amerykańską Akademię Filmową (Academy of Motion Picture Arts and Sciences), po raz pierwszy wręczono 1929 r. Akademia, licząca obecnie ok. 6 tys. członków, powstała w 1927 r. Wśród jej założycieli byli współtwórcy znanych wytwórni filmowych, które rozpoczęły działalność w USA kilka lat wcześniej: Louis B. Mayer - urodzony w Mińsku Litewskim współwłaściciel wytwórni Metro-Goldwyn-Mayer, oraz Harry Warner z wytwórni Warner Bros, urodzony w Krasnosielcu na Mazowszu.
- Pierwszą produkcją uhonorowaną Oscarem w kategorii najlepszy film był film niemy - wojenny melodramat "Skrzydła" w reż. Williama A. Wellmana, opowieść o pilotach amerykańskich sił powietrznych i zakochanych w nich kobietach.
- Pierwsze nagrody zostały zaprezentowane w 1929 roku w Hollywood Roosevelt Hotel przy udziale 250 osób, ówczesna gala trwała zaledwie 15 minut.
- Podczas pierwszej dekady wyniki były podawane do gazet do publikacji o godzinie 23.00 w noc gali. Przestano stosować tę metodę, gdy Los Angeles Times zapowiedział zwycięzców zanim rozpoczęła się ceremonia. Do tego incydentu doszło w 1940 roku.
- Ogłaszaną z dużym wyprzedzeniem datę ceremonii przekładano w 1938 roku z powodu powodzi, jakie nawiedziły Los Angeles, w 1968 z powodu pogrzebu Martina Luthera Kinga i w 1981 z powodu próby zabójstwa Ronalda Reagana.
- Oscara w kategorii główna rola męska, jako pierwszy otrzymał urodzony w Szwajcarii aktor Emil Jannings, za dwie role: w "Ostatnim rozkazie" Josefa von Sternberga i filmie "The Way of All Flesh" Victora Fleminga.
- Pierwszą laureatką Oscara w kategorii główna rola kobieca była Amerykanka Janet Gaynor, nagrodzona łącznie za trzy kreacje, w filmach: "Siódme niebo" (reż. Frank Borzage), "Street Angel" (reż. Frank Borzage) i "Wschód słońca" (reż. F.W. Murnau).
- Liczba kategorii wraz z kolejnymi galami rozdania nagród zwiększała się. W 1935 r. dodano np. kategorie montaż, muzyka i najlepsza piosenka, w 1937 r. - aktor drugoplanowy i aktorka drugoplanowa, w 1940 r. - efekty specjalne, a w 1956 r. - obraz nieanglojęzyczny. Zwyczaj prezentowania wyników oscarowego głosowania w ostatniej chwili, po dostarczeniu ich na scenę w zabezpieczonej kopercie, wprowadzono w 1941 r.
- Każda statuetka Oscara stoi na rolce filmu, który ma pięć szprych, reprezentujących oryginalne oddziały Akademii Sztuki Filmowej i Nauki: aktorów, reżyserów, scenarzystów, producentów i techników.
- Wykonany jest z tzw. "britannium", czyli stopu cyny (93%), antymonu (5%) i miedzi (2%), pokrytego 24-karatowym złotem.
- Statuetka waży ok. 3,9 kg (8,5 funta).
- Niezależnie od tego jak bardzo zależałoby laureatowi zarobić na sprzedaży statuetki - jest to niemożliwe. Każdy uczestnik gali przyjmując nominację podpisuje kontrakt, który gwarantuje Akademii pierwszeństwo zakupu Oscara. W sytuacji, gdy właściciel chce go spieniężyć, mogą wykupić posążek za... 1 dolara. Jak dotąd jeszcze nikt nie skorzystał z możliwości odprzedania wartościowego rycerza.
- Po tym jak dziesiątki gwiazd, na czele z Julią Roberts, skompromitowały się na scenie, każdy z nominowanych jest zobowiązany do obejrzenia przed galą instruktażowego filmiku w którym Tom Hanks wyjaśnia jak "godnie i właściwie" zaprezentować się na scenie.
- Każdy z laureatów ma do dyspozycji dokładnie 45 sekund na podziękowania.
- W 85-letniej historii Oscarów zapisała się nie jedna obyczajowa gafa. Zdarzały się przekleństwa, niepoprawne politycznie opinie i nietrafione żarty. Miarka się przebrała w 2003 roku, kiedy reżyser Michael Moore odbierając statuetkę powiedział: "Wstyd mi za pana, panie Bush", mając oczywiście na myśli prezydenta. Od tamtej pory gala transmitowana jest z 5 sekundowym opóźnieniem, które pozwala ekipie technicznej cenzurować wypowiedzi lubiących prowokację gwiazdorów.
- Czerwony dywan rozwijany jest na 4 dni przed ceremonią. Przed samą galą regularnie trzeba go odkurzać, ponieważ... przechadzają się po nim statyści udający gwiazdy. Mają nawet przyczepione do ubrań imiona i nazwiska celebrytów.
- Rekordzistą wśród laureatów był Walt Disney. Założyciel słynnego studia był nominowany aż 64 razy, a w jego rękach znalazło się aż... 26 statuetek. A aż cztery z nich producent otrzymał w 1953 roku.
- Od pokrywanego złotem Oscara odstąpiono także w czasie wojny i z konieczności poczynienia oszczędności w latach 1942–1944 figurka wykonywana była z drewna. Po skończonej wojnie nagrodę można było wymienić na wersję bardziej prestiżową, której w międzyczasie podniesiono wykonywaną dotąd z belgijskiego marmuru podstawę i zmieniono ją na metalową.
- Najkrótszą kwestią filmową laureatki Oscara było jedno słowo. „Woda” powiedziała Patty Duke w filmie „Cudotwórczyni” (1961) i zdobyła nagrodę Akademii jako najlepsza aktorka drugoplanowa.
- Najwięcej, bo aż 5 nominacji w ciągu jednego roku (1974) otrzymał Francis Ford Coppola (za „Ojca chrzestnego II” i „Rozmowę”).
- Najwięcej nominacji w kategorii najlepszy aktor zdobył Jack Nicholson – posiadacz 3 Oscarów i 11 nominacji.
- Najwięcej nominacji w kategorii najlepsza aktorka zdobyła Meryl Streep – nominowana 13 razy gwiazda jest dwukrotną laureatką nagrody.
- Najwięcej Oscarów spośród nominowanych filmów zdobyły „Ben Hur” (1959), „Titanic” (1997) i „Władca Pierścieni: Powrót Króla” (2003) – 11.
- Najmłodszą laureatką Oscara jest Shirley Temple – w 1934 roku sześcioletnia wówczas dziewczynka otrzymała nagrodę specjalną.
- Najstarszą laureatką Oscara jest Jessica Tandy – w momencie odbierania nagrody za „Wożąc panią Daisy” (1989) miała 81 lat.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz