poniedziałek, 2 lutego 2015

Oscarowe ciekawostki...


Oscary (ang. Oscars lub Academy Awards), doroczne nagrody przyznawane przez amerykańską Akademię Filmową (Academy of Motion Picture Arts and Sciences), po raz pierwszy wręczono 1929 r. Akademia, licząca obecnie ok. 6 tys. członków, powstała w 1927 r. Wśród jej założycieli byli współtwórcy znanych wytwórni filmowych, które rozpoczęły działalność w USA kilka lat wcześniej: Louis B. Mayer - urodzony w Mińsku Litewskim współwłaściciel wytwórni Metro-Goldwyn-Mayer, oraz Harry Warner z wytwórni Warner Bros, urodzony w Krasnosielcu na Mazowszu.- Pierwszą produkcją uhonorowaną Oscarem w kategorii najlepszy film był film niemy - wojenny melodramat "Skrzydła" w reż. Williama A. Wellmana, opowieść o pilotach amerykańskich sił powietrznych i zakochanych w nich kobietach.


- Pierwsze nagrody zostały zaprezentowane w 1929 roku w Hollywood Roosevelt Hotel przy udziale 250 osób, ówczesna gala trwała zaledwie 15 minut.


- Podczas pierwszej dekady wyniki były podawane do gazet do publikacji o godzinie 23.00 w noc gali. Przestano stosować tę metodę, gdy Los Angeles Times zapowiedział zwycięzców zanim rozpoczęła się ceremonia. Do tego incydentu doszło w 1940 roku.


- Ogłaszaną z dużym wyprzedzeniem datę ceremonii przekładano w 1938 roku z powodu powodzi, jakie nawiedziły Los Angeles, w 1968 z powodu pogrzebu Martina Luthera Kinga i w 1981 z powodu próby zabójstwa Ronalda Reagana.


- Oscara w kategorii główna rola męska, jako pierwszy otrzymał urodzony w Szwajcarii aktor Emil Jannings, za dwie role: w "Ostatnim rozkazie" Josefa von Sternberga i filmie "The Way of All Flesh" Victora Fleminga.


- Pierwszą laureatką Oscara w kategorii główna rola kobieca była Amerykanka Janet Gaynor, nagrodzona łącznie za trzy kreacje, w filmach: "Siódme niebo" (reż. Frank Borzage), "Street Angel" (reż. Frank Borzage) i "Wschód słońca" (reż. F.W. Murnau).


- Liczba kategorii wraz z kolejnymi galami rozdania nagród zwiększała się. W 1935 r. dodano np. kategorie montaż, muzyka i najlepsza piosenka, w 1937 r. - aktor drugoplanowy i aktorka drugoplanowa, w 1940 r. - efekty specjalne, a w 1956 r. - obraz nieanglojęzyczny. Zwyczaj prezentowania wyników oscarowego głosowania w ostatniej chwili, po dostarczeniu ich na scenę w zabezpieczonej kopercie, wprowadzono w 1941 r.


- Każda statuetka Oscara stoi na rolce filmu, który ma pięć szprych, reprezentujących oryginalne oddziały Akademii Sztuki Filmowej i Nauki: aktorów, reżyserów, scenarzystów, producentów i techników.


- Wykonany jest z tzw. "britannium", czyli stopu cyny (93%), antymonu (5%) i miedzi (2%), pokrytego 24-karatowym złotem.


- Statuetka waży ok. 3,9 kg (8,5 funta).


- Niezależnie od tego jak bardzo zależałoby laureatowi zarobić na sprzedaży statuetki - jest to niemożliwe. Każdy uczestnik gali przyjmując nominację podpisuje kontrakt, który gwarantuje Akademii pierwszeństwo zakupu Oscara. W sytuacji, gdy właściciel chce go spieniężyć, mogą wykupić posążek za... 1 dolara. Jak dotąd jeszcze nikt nie skorzystał z możliwości odprzedania wartościowego rycerza.


- Po tym jak dziesiątki gwiazd, na czele z Julią Roberts, skompromitowały się na scenie, każdy z nominowanych jest zobowiązany do obejrzenia przed galą instruktażowego filmiku w którym Tom Hanks wyjaśnia jak "godnie i właściwie" zaprezentować się na scenie.


- Każdy z laureatów ma do dyspozycji dokładnie 45 sekund na podziękowania.


- W 85-letniej historii Oscarów zapisała się nie jedna obyczajowa gafa. Zdarzały się przekleństwa, niepoprawne politycznie opinie i nietrafione żarty. Miarka się przebrała w 2003 roku, kiedy reżyser Michael Moore odbierając statuetkę powiedział: "Wstyd mi za pana, panie Bush", mając oczywiście na myśli prezydenta. Od tamtej pory gala transmitowana jest z 5 sekundowym opóźnieniem, które pozwala ekipie technicznej cenzurować wypowiedzi lubiących prowokację gwiazdorów.


- Czerwony dywan rozwijany jest na 4 dni przed ceremonią. Przed samą galą regularnie trzeba go odkurzać, ponieważ... przechadzają się po nim statyści udający gwiazdy. Mają nawet przyczepione do ubrań imiona i nazwiska celebrytów.


- Rekordzistą wśród laureatów był Walt Disney. Założyciel słynnego studia był nominowany aż 64 razy, a w jego rękach znalazło się aż... 26 statuetek. A aż cztery z nich producent otrzymał w 1953 roku.


- Od pokrywanego złotem Oscara odstąpiono także w czasie wojny i z konieczności poczynienia oszczędności w latach 1942–1944 figurka wykonywana była z drewna. Po skończonej wojnie nagrodę można było wymienić na wersję bardziej prestiżową, której w międzyczasie podniesiono wykonywaną dotąd z belgijskiego marmuru podstawę i zmieniono ją na metalową.


- Najkrótszą kwestią filmową laureatki Oscara było jedno słowo. „Woda” powiedziała Patty Duke w filmie „Cudotwórczyni” (1961) i zdobyła nagrodę Akademii jako najlepsza aktorka drugoplanowa.


- Najwięcej, bo aż 5 nominacji w ciągu jednego roku (1974) otrzymał Francis Ford Coppola (za „Ojca chrzestnego II” i „Rozmowę”).


- Najwięcej nominacji w kategorii najlepszy aktor zdobył Jack Nicholson – posiadacz 3 Oscarów i 11 nominacji.


- Najwięcej nominacji w kategorii najlepsza aktorka zdobyła Meryl Streep – nominowana 13 razy gwiazda jest dwukrotną laureatką nagrody.


- Najwięcej Oscarów spośród nominowanych filmów zdobyły „Ben Hur” (1959), „Titanic” (1997) i „Władca Pierścieni: Powrót Króla” (2003) – 11.


- Najmłodszą laureatką Oscara jest Shirley Temple – w 1934 roku sześcioletnia wówczas dziewczynka otrzymała nagrodę specjalną.


- Najstarszą laureatką Oscara jest Jessica Tandy – w momencie odbierania nagrody za „Wożąc panią Daisy” (1989) miała 81 lat.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz